Laskavé NE

Laskavé "NE"- umíš ho říct?

Vnímám toto slovo jako velmi důležitou součást každého slovníku. Pro mne je to vstupenka k sebelásce.

Stejně jako větu: „Když někomu říkáš ANO, sám sobě říkáš NE.“ Tu mám moc ráda a často ji používám při konzultacích na téma SEBELÁSKA.

Pár "NE" v praxi

V posledních dnech se mi několikrát stalo, že jsem to NE slyšela. Z mých úst, ale i z úst mé dobré přítelkyně – a bylo adresované mým uším.

Vlastně to tímhle jejím NE začalo. Navíc jsem jí na něj navedla.
Zavolala jsem jí jednou v podvečer, zda u ní můžu přespat. Máme se rády, rády se vídáme, jela jsem tím směrem, tak mi to přišlo jako jasná věc.
ALE z jejího hlasu a plánů jsem pochopila, že se jí to vlastně až tak úplně nehodí. „Kamarádko, chci abys věděla, že i odpověď NE je v pořádku“, říkám jí do telefonu
a myslela jsem to úplně upřímně. Má milá si nechala chvíli na rozmyšlenou a po pár minutách mi přišla odmítavá zpráva.

Dřív by mě to asi rozmrzelo, ale teď jsem z ní měla vlastně fakt radost. Chci inspirovat lidi v tom, aby si stáli primárně sami za sebou a tohle byla nádherná a názorná ukázka v praxi.

Chi, ale umím to i já? Učím se stále a znovu – někdy to jde lépe, někdy hůře. Zjistila jsem, že nejhorší pro mne je odmítat mé nejbližší.

Dostala jsem pozvání na dvě akce.
U jedné jsem velmi silně cítila, že tam nechci a že tam jedu jen kvůli setkání s další mou milou přítelkyní…Už jsem si hledala vlaky, když v tom se začalo ozývat mé tělo.
Ramena šla dolů, hrudník stažený. „Jenže přece jí neodmítnu, kurnik“, jelo mi hlavou. Nakonec jsem ale poslechla tělo. Zavolala jsem kamarádce a s laskavostí jsem pozvání odmítla. A nabídla, že přijedu jen za ní druhý den. A bylo to celé moc krásné. Místo akce jsem raději šla do lesíčka a natočila tam krátké video o všímavé procházce. Tenhle tvořivý
čas v přírodě a navíc o samotě jsem si užila. Domů jsem přišla úplně rozesmátá a spokojená.

Další, mému srdci blízká duše, mne pozvala na její předporodní rituál. To se přeci neodmítá.
ALE – ten víkend jsem měla ještě jednu pracovní akci – a navíc se cítila né uplně ve své kůži. Vnímala jsem, že úplně nejvíc potřebuji opečovat sebe samu. Dát si vanu, číst si, pustit si s rodinou film. Cítila jsem se spíše v přijímacím rozpoložení, kdy mám potřebu dostávat. A věděla jsem, že na předporodním rituálu se hodí, abych byla dávající pro oslavovanou ženu. A tak jsem nakonec nejela, i když mě sdělit to odmítnutí stálo hodně úsilí.

Říkám ANO sobě.

ALE – prostě jsem řekla ANO sobě. Stále a stále se k tomu vracím, jak moc je to důležité. Trénovat si to i na takových – zdánlivě malých – situacích. Protože pak mě to posouvá k tomu umět říct ANO sobě (a tím NE někomu jinému) i v závažnějších tématech. Je to další schůdek na cestě k sobě, do svého srdce, k té tolikrát skloňované SEBELÁSCE.

V mých očích to neznamená začít odmítat všechny a všechno – ale pozorovat, co to dělá s Tebou a Tvým tělem, když třeba plánuješ říct ANO na nějakou pozvánku (ať už k akci, úkolu, práci, čemukoliv). Začít vnímat tyhle signály je úplně super. Zkoušej to pomalu s laskavostí k sobě. Jak to vypadá, když máš třeba pochybnosti a stejně řekneš ANO.
A nebo když s důvěrou v řeč těla řekneš NE.

Nejsem zodpovědná za pocity ostatních

Tahle věta by se měla taky někam tesat. Od malička nás totiž (i když třeba nevědomě) formovali trošku jinak.
„Když nedáš babičce pusinku, budu smutná“ – říká maminka své dcerce. „Když nebudeš hrát ten fotbal, budu zklamaný“ – říká táta svému synovi.
A takových příkladů bych tu mohla psát ještě stovky. A tak teď se často bojíme říct NE už jen proto, abychom tím nezklamaly/nerozesmutnili/jakkoliv jinak neranili odmítnutého.

ALE – když se ale podíváme časově před to, uvidíme malou (třeba roční) holčičku, ke které  blíží babička s našpulenou pusou. A ta holčička se prostě otočí a pusu babičce nedá – protože se jí nechce. A je jí úplně šumák, že babička bude smutná. Prostě tý malý holce se nechce a basta. Nedělá to proto, že chce ublížit babičce – ale proto, že poslouchá sebe.

A tak pojďme být, jakožto dospěláci, zase trošku těmi malými dětmi a poslouchejme, co nám říkají naše srdce a jak k nám promlouvají skrze projevy těla. 

Budu ráda i za Tvé sdílení.

PS: Na cestě k sebelásce Ti může být příjemným průvodcem i TATO VONNÁ ESENCE (KLIKNI).